Jesteś tutaj: Strona główna / Wydarzenia / ROK 2012 / 2013 / GRUDZIEŃ 2012


GRUDZIEŃ 2012

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W GRUPIE PSZCZÓŁEK, 21.12.2012

   „Świąteczne symbole” pod takim hasłem 21.12.12. przebiegało spotkanie świąteczne w grupie Pszczółek. Zebrani goście podziwiali występy dzieci i chętnych rodziców przeplatane wierszami, kolędami, świątecznymi piosenkami oraz tańcami, a wszystko to nawiązywało do  symboli.  Po skończonych występach przyszedł czas na Mikołaja, prezenty oraz życzenia. Na końcu wszyscy zasiedli przy wspólnym stole by dekorować pierniki i zjeść je ze smakiem. To było bardzo udane świąteczne spotkanie.
SPOTKANIE BOŻONARODZENIOWE W GRUPIE ŻABEK, 21.12.2012

   „Wśród nocnej ciszy...” pod tym hasłem w dniu 21.12.2012r odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe w grupie „Żabki”. Rozpoczęło się ono przedstawieniem świątecznym w wykonaniu dzieci pt. „Jasełka”. Nie zabrakło tańców, wspólnego śpiewania kolęd oraz wizyty najważniejszego gościa – Gwiazdora, który każdemu dziecku przyniosł upominek. Nie zapomniał także o rodzicach...
SPOTKANIE PRZY CHOINCE W GRUPIE MRÓWEK, 20.12.2012

   Dzieci z grupy "Mrówek w uroczystych nastrojach i strojach przywitały rodziców na spotkaniu świątecznym. Dźwięki kolędy „Cicha Noc” zagranej na skrzypcach przez zaproszonego gościa, panią Sabinę Milewską wprowadziły wszystkich w magię Świąt Bożego Narodzenia. Na wstępie pani lektorka języka angielskiego przedstawiła program w języku angielskim, piosenki, wiersze i ilustracje ruchowe. Kolejnym punktem programu były Jasełka przygotowane przez dzieci pod okiem pani Irenki. Barwne, pomysłowe stroje przygotowane przez rodziców dodały charakteru całemu przedstawieniu. Dzieci z wielkim przejęciem i wyczuciem chwili recytowały swoje kwestie, przez co dostarczyły wielu wzruszeń swoim rodzicom. Program był bogato ilustrowany muzyką płynącą ze skrzypiec. Dzieci otrzymały duże brawa i doczekały się wizyty gościa -GWIAZDORA, który obdarował ich prezentami -
cóż to było za wspaniałe spotkanie.
 WIZYTA DENTYSTY W PRZEDSZKOLU, 19.12.2012

GRUPA ŻABEK
GRUPA PSZCZÓŁEK
GRUPA MRÓWEK
SPOTKANIE Z PSEM KYNOTERAEUTYCZNYM, 14.12.2012

GRUPA PSZCZÓŁEK
   W piątek 14 grudnia już po raz kolejny odwiedził nas przesympatyczny pies Kebab wraz ze swoja panią. Tym razem celem, spotkania było przede wszystkim zapoznanie dzieci z pojęciem zmysłu oraz  z narządami zmysłów. Innym bardzo ważnym celem było zaktywizowanie dzieci poprzez zabawę, rozwijanie percepcji dotykowej poprzez kontakt z psem oraz stopniowe oswajanie z psem. Dzieci bardzo lubią zajęcia z zaprzyjaźnionym Kebabem i coraz odważniej bawią się z nim na zajęciach.
III SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU
PT. „PRZEDSZKOLAK W ZACZAROWANYM ŚWIECIE POEZJI DZIECIĘCEJ”, 14.12.2012

   W dniu 14 grudnia 2012 roku odbyły się zajęcia w ramach programu „Przedszkolak w zaczarowanym świecie poezji dziecięcej” . Bohaterka wiersza autorstwa Agnieszki Frączak zabrała dzieci w fantastyczny świat dziecięcej wyobraźni. Nasi milusińscy mając do dyspozycji błyszczące płyty CD, a także kolorowy piasek czy makaron w kształcie gwiazdeczek stworzyły czarodziejską bombkę, z którą udały się na bal i przetańczyły całą noc.
 
GRUPA ŻABEK
GRUPA PSZCZÓŁEK
GRUPA MRÓWEK
I SPOTKANIE Z MUZYKĄ ETNICZNĄ – AFRYKA, 14.12.2012

   W piątek 14 grudnia 2012r. dzieci z Przedszkolnej Chatki odwiedził gość, który przyniósł ze sobą bardzo nietypowe i dziwne instrumenty. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni tym, co będzie działo się na spotkania. Pierwsze spotkanie z muzyką etniczną było bardzo fascynujące a zarazem tajemnicze. Dzieci poznały nowy instrument muzyczny halo, który swoim wyglądem i kształtem przypomina np. skorupę żółwia, kierownicę lub też spodek kosmiczny.  Ponadto instrument jest zimny, twardy i wykonany z metalu. Przy odpowiednim ułożeniu palców i ręki wydobywają się z niego przepiękne dźwięki, które powodują wyciszenie i uspokojenie. Każdy chętny przedszkolaczek mógł sam spróbować zagrać na tym instrumencie, co wcale nie było takie proste. Oprócz tego dzieci poznały instrumenty wyglądem przypominające zwierzęta typu żaba czy kaczka a ich brzmienie oczywiście było odgłosem owych zwierząt. Ciekawymi instrumentami były tzw. Grzechotki wykonane z produktów żywnościowych. Całe spotkanie zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie. Bardzo nam się podobało.

GRUPA ŻABEK 
GRUPA PSZCZÓŁEK
DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK, 13.12.2012

GRUPA ŻABEK
   Dnia 13 grudnia dzieci z grupy "Żabki" wyjechały na wycieczkę do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy. Tam uczestniczyły w zajęciach z cyklu "Akademia Czytania Bajek." Najpierw pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę o św. Mikołaju , potem dzieci wykonały kartki świąteczne , a na końcu zostały zaproszone do innej sali, w której obejrzały bajkę z cyklu "Epoka Lodowcowa " ale o tematyce świątecznej. Wszyscy pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do przedszkola.
„WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE” DLA DZIECI Z RODZICAMI, 12.12.2012

   Dnia 12.12.2012r odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, które poprowadziła mgr Anna Pęczkowska-Ziętak . Podczas spotkania dzieci wraz z rodzicami wykonały z dostępnych materiałów przepiękne ozdoby świąteczne z gipsu, kartki bożonarodzeniowe oraz bombki. W klimat świąteczny wprowadziły wszystkich kolędy oraz piosenki o tematyce świątecznej. Nie zabrakło także zabaw muzyczno-ruchowych.IV SPOTKANIE „KÓŁKA MAŁYCH MIŁOŚNIKÓW BYDGOSZCZY”, 12.12.2012

GRUPA ŻABEK
   Grudniowe spotkanie „Kółka Małych Miłośników Bydgoszczy”, które odbyło się 12.12.2012r w grupie I „Żabki” nosiło tytuł „ Bydgoszcz zimą...”. Podczas zajęć nauczyciel ukazał dzieciom za pomocą zdjęć piękno miasta ustrojonego w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, poszerzył ich wiedzę na temat zwyczajów świątecznych oraz zachęcił ich do zwiedzania miasta zimą i odkrywania nowych, ciekawych miejsc, które pojawiają się właśnie w okresie świątecznym.GRUPA MRÓWEK
   Grudniowe spotkanie „Kółka Małych Miłośników Bydgoszczy”, które odbyło się 12.12.2012 w grupie II „Mrówki” nosiło tytuł „ Dom dla Leona Wyczółkowskiego”. Celem tych zajęć było wykonanie pracy plastycznej pt. „Dom dla Pana Leona” - dzieci zainspirowane dziełami artysty, które miały okazję obejrzeć na poprzednich spotkaniach oraz wyglądem jego muzealnego domu, który miały okazję odwiedzić, namalowały farbami obraz domu, w jakim według ich wyobraźni, powinien mieszkać Leon Wyczółkowski. 
SPEKTAKLE TEATRALNE W PAŁACU MŁODZIEŻY, 11.12.2012

GRUPA ŻABEK
   Nasze dzieciaki miały w tym dniu okazję uczestniczyć w spotkaniu z cyklu „Magia teatru” w Pałacu Młodzieży. Obejrzeliśmy dwie sztuki teatralne: „Mały, samotny król”, oraz „Leśny biznes”. Każde z nich było inne- pierwsze powiadało o samotności i przyjaźni, w drugim gościły postaci z różnych bajek. Przestawienia bardzo zainteresowały naszych milusińskich, mamy nadzieję, że kolejne spotkania z teatrem będą równie przyjemne.
 III SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU
„KUCHCIKOWO NA SŁODKO”, 
11-13.12.2012


   W dniach od 11 do 13 grudnia 2012 roku nasi milusińscy brali udział w zajęciach w ramach programu „Kuchcikowo na słodko”.  Wraz z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia dzieci udekorowały w prześliczny sposób pierniki. Pisaki z lukrem, ozdoby w kształcie gwiazdki oraz różnokolorowe posypki spowodowały przepiękny końcowy efekt. Dzieci z zachwytem zabrały się do pracy i z ogromną radością spałaszowały swoje dzieła. Aż serce rośnie widząc zapał i wielkie chęci, którą okazały w oczekiwaniu na kolejne spotkanie.
 
GRUPA ŻABEK
GRUPA PSZCZÓŁEK
GRUPA MRÓWEK
KONCERT W FILHARMONII POMORSKIEJ PT. „ UTWORY Z DZWONECZKAMI”, 11.12.2012

GRUPA MRÓWEK
   Dnia 11 grudnia 2012r. dzieci z grupy Mrówek udały się na wycieczkę do Filharmonii Pomorskiej na koncert pt: „Utwory z dzwoneczkami”. W czasie występów artystów dzieci odwiedził  św. Mikołaj, który miał worek prezentów w postaci utworów muzycznych. Artyści zaśpiewali piosenki i zagrali utwory o tematyce zimowej i nawiązującej do Świat Bożego Narodzenia. Dzieci zapoznały się z muzycznym instrumentem – janczary. Są to dzwonki, które pięknie brzmią razem z piosenkami. Urok tych dzwoneczków zachwycił dzieci aż tak bardzo, że razem z artystami zaśpiewały piosenki, naśladując rękoma grę na dzwoneczkach. Kilkoro dzieci zaprezentowało na scenie grę na instrumentach. Na zakończenie artyści zadawali dzieciom zagadki. Mrówki trafnie odgadywały zagadki słowne i muzyczne a odgadnięte kolędy śpiewały wspólnie z artystami. Dzieci zadowolone, radosne i rozmarzone z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia i odwiedzinach Gwiazdora z prezentami wróciły do przedszkola.
 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA, 07.12.2012

GRUPA ŻABEK I MRÓWEK
   Tematy związane z prawami dziecka nie należą do łatwych, ale ich zrozumienie jest bardzo ważne w życiu każdego przedszkolaka. W tym specjalnym dniu panie z grupy Żabek i Mrówek opowiedziały dzieciakom czym są prawa i jakie jest ich znaczenie, a przy pomocy wiersza przedszkolaki dowiedziały się, jakie mają prawa. Odwiedził nas także bardzo miły gość -królowa krainy, w której wszystkie dzieci są szczęśliwe. Waga praw i obowiązków uświadomiła wszystkim, że respektowanie praw jest tak samo ważne, jak przestrzeganie obowiązków. Nowa wiedza z pewnością pomoże wszystkim przedszkolakom doskonale funkcjonować w grupie rówieśników i nie tylko.
 


GRUPA PSZCZÓŁEK
   Obchodząc Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka chcieliśmy przypomnieć naszym najmłodszym, że mają swoje prawa. Dzieci opowiedziały o tym co mogą robić w przedszkolu a pomogły im w tym kolorowe ilustracje przygotowane przez nauczycieli. Wysłuchały piosenki Majki Jeżowskiej pt. „Kolorowe dzieci” i z paniami omówiły jej treść. I tak wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie kolor skóry, kraj, wiek, wygląd ale to że jesteśmy ludźmi daje nam prawo do równego traktowania. I o tym powinien pamiętać każdy człowiek.
 


POZNAJEMY CIEKAWE ZAWODY RODZICÓW, 07.12.2012
FINAŁ FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZOLNEJ I TAŃCA- XV MUZYCZNA JESIEŃ PRZEDSZKOLAKA, 06.12.2012

GRUPA MRÓWEK
    16 dzieci z gr. „Mrówek” zostało wytypowanych do udziału w finale Przeglądu Piosenki i Tańca pn" Jesień Przedszkolaka", który odbył się w Family Parku.6.12.12r Wczesnym rankiem cała grupa taneczno-wokalna, wybrała się na ogłoszenie wyników.  Usiedliśmy na widowni, a tu rozlega się wiadomość , że zajęliśmy II miejsce w kategorii zespól 5,6-latki-piosenka, Brawo. To nie koniec, za chwilę poproszono nas po odbiór statuetki i nagrody  za zajęcie III miejsca w kategorii 6-latki  - taniec. BRAWO, BRAWO -  Tak trzymać !Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie pani Irenka, która nas przygotowała. Dziękujemy. Podczas pobytu w Family Parku czekały na nas liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. korzystaliśmy ze wszystkich sprzętów , zabawek, obejrzeliśmy przedstawienie Mikołajkowe, pokazy taneczne. "Mikołajki' były dla nas jak z bajki.
 II SPOTKANIE W RAMACH „KÓŁKA MAŁEGO PODRÓŻNIKA”. 06.12.2012


ZABAWY INTERAKTYWNE, 06.12.2012

GRUPA ŻABEK
   W ciągu ostatnich dwóch tygodni gościliśmy w naszej placówce „ multimedialny stół interaktywny”. Dzieci z grupy I „Żabki” w małych grupkach mogły korzystać z niego pod czujnym okiem swojej wychowawczyni pani Anny Pęczkowskiej- Ziętak. Poprzez zabawę dzieci rozwijały różne sfery umysłowe oraz sprawność manualną. Wykonywały różne zadania matematyczne, logiczne, plastyczne np. dopasowywanie kształtów, rozróżnianie kolorów, liczenie elementów, rysowanie po śladzie itp. Wszystkim bardzo się podobały zabawy przy „magicznym stole” . Szkoda, że tak krótko mógł u nas gościć.
WARSZTATY STYMULUJĄCE ROZWÓJ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM, OPARTE NA METODZIE RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE. WARSZTATY PRZEZANCZONE DLA DZIECI 4 - 6 LETNICH Z RODZICAMI, 05.12.2012
 
   4.12.2012 odbyło się kolejne spotkanie z Ruchem Rozwijającym. Przyszły uśmiechnięte mamusie ze swoimi milusińskimi. Na warsztatach pojawiły się nowe zabawy, co szybko zauważyły mamusie jak i dzieci. Były to atrakcyjne ćwiczenia skoro proszono o powtórki i słychać było śmiech. Podczas relaksu można było zauważyć odprężenie i zadowolenie z bliskości w ciszy. Dużą frajdę sprawiło wszystkim wożenie na workach, drabinka, tunele,  a największą był rowerek w parze. Było to fascynujące spotkanie , czekamy na kolejne. Dziękujemy.
 III SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU PT. „WIELKIE ZASŁUGI MAŁEJ PSZCZOŁY”, 05.12.2012

   Tym razem do dzieci z Przedszkolnej Chatki zawitała świąteczna Pszczoła. Przygotowała niespodzianki i zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Pszczoła zaproponowała zagadki i opowiadania związane z życiem pszczółek. Dzieci chętnie przystąpiły do odgadywania zagadek, które były umieszczone na plastrach miodu wykonanych z papieru. Zagadki były bardzo łatwe bowiem wszyscy odpowiedzieli na nie bez problemu. Trochę trudniejsze zwłaszcza dla Pszczółek było zadanie smakowe. Dzieci po zasłonięciu oczu smakowały przysmaki. Pierwszym był dżem porzeczkowy a drugim miodek. Oczywiście zarówno starszaki jak i maluszki od razu rozpoznały smaczny miodek, trochę więcej problemu sprawił dżem. Ale to nie przeszkodziło dobrej zabawie. Pszczoła obiecała, że wkrótce znów odwiedzi dzieci tym razem z kolejną niespodzianką. Do zobaczenia.

GRUPA ŻABEK
GRUPA PSZCZÓŁEK
GRUPA MRÓWEK
LEŚNA SKRZYNIA SKARBÓW, 04.12.2012

GRUPA ŻABEK
   W dniach od 27.11.2012r do 7.12.2012r w naszej placówce gościła „Leśna skrzynia skarbów”. W związku z tym przeprowadziliśmy cały cykl zajęć poświęcony tematyce przyrodniczej. Rozmawialiśmy między innymi na temat wyglądu drzew zimą, zmian zachodzących w przyrodzie, zwyczajów zwierząt , przygotowań zwierząt do zimy, konieczności pomagania ptakom i innym zwierzętom zimą przez człowieka. Śpiewaliśmy piosenki o tej tematyce, wykonywaliśmy prace plastyczne, no i naturalnie nie zabrakło zabaw muzyczno-ruchowych oraz oglądania książek przyrodniczych, kolorowania obrazków czy gier planszowych. Wszystkie powstałe podczas tych zajęć prace zostaną w czerwcu przyszłego roku przewiezione na wystawę prac do Nadleśnictwa Żołędowo.
MAMO, TATO WOLĘ WODĘ

GRUPA ŻABEK
   W minionym tygodniu w grupie "Żabki" został przeprowadzony cykl zajęć dotyczących wody. Dzieci poznały nowego "kolegę" - "Zdrojka". Uczestniczyły w doświadczeniach z wodą, poznały jej właściwości, dowiedziały się jaki istotny wpływ ma na zdrowie i życie człowieka. Nauczyciel uświadomił im także jak duży obszar wody zajmują na powierzchni ziemi, wskazał w jakich postaciach może ona występować, a także przekazał wskazówki na temat oszczędzania wody. Nie zabrakło oczywiście piosenki , bajek i prac plastycznych dotyczących tego zagadnienia.
GRUPA PSZCZÓŁEK
   W ramach ogólnopolskiego programu „Mamo tato, wolę wodę”, do którego przystąpiło nasze przedszkole odbyły się zajęcia właśnie związane z wodą. W tygodniu od 10 grudnia do 14 grudnia 2012r. odbyły się trzy zajęcia, podczas których nauczyciele rozmawiali z dziećmi na temat znaczenia wody w życiu człowieka i nie tylko. W grupie Pszczółek zajęcia choć miały charakter zabawowy okazały się bardzo interesujące. Podczas każdych zajęć dzieciom towarzyszył wodny ludek „Zdrojek””, który wprowadzał je w daną tematykę. Pierwsze zajęcia odbyły się pod hasłem „Wolę wodę , bo daje życie”. W tym celu dzieci mogły trochę eksperymentować i tworzyły bąbelki wodne. W tym celu użyły słomek, wody umieszczonej w miskach oraz kubeczkach a przede wszystkim własnych płuc. To zadanie bardzo wszystkim się podobało. Kolejne zajęcia upłynęły pod hasłem „Wolę wodę, bo daje siłę i zdrowie”. Podczas spotkania dzieci rozmawiały na temat tego jak ważna jest woda w życiu człowieka i do czego jest wykorzystywana. Okazało się, że w większości czynności wykonywanych w ciągu dnia towarzyszy nam woda. Poza tym dzieci wspólnie ze „Zdrojkiem” oraz nauczycielem stworzyły piramidę zdrowego żywienia, w której oczywiście na pierwszym miejscu znalazła się woda. Dzieci wybrały również produkty bogate w witaminy i ułożyły je na właściwych stopniach. Temu tematowi towarzyszyły również zajęcia ruchowe – bo przecież ruch to zdrowie. W ramach zestawu zabaw ruchowych odbyły się zajęcia z wykorzystaniem niebieskich szarf i woreczków, które były elementem wody. Po skończonych zajęciach i wysiłku dzieci oczywiści zasmakowały wody i otrzymały znaczki wodnego „Zdrojka” przyjaciela wody. Pycha!NASI PARTNERZY:

PARTNERZY MEDIALNI: