Jesteś tutaj: Strona główna / Wydarzenia / ROK 2013 / 2014 / GRUDZIEŃ 2013


GRUDZIEŃ 2013

PORANEK SYLWESTROWY, 31.12.2013
   Dzieci, które przybyły do przedszkola w ostatnim dniu roku, spotkała niespodzianka w postaci Mini Balu Sylwestrowego. Podczas, którego dzieci bawiły się i tańczyły wykorzystując balony i serpentyny. Było głośno i radośnie.
 SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE – JASEŁKA, 20.12.2013
Grupa „Mrówki”
   Dnia 20.12.13 r. o godzinie 15.00 przy dźwiękach kolędy "Cicha noc" zagranej na skrzypcach rozpoczęło się Spotkanie Świąteczne w grupie Mrówek. Na wstępie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w języku angielskim. Potem nastąpiła szczególna opowieść „O narodzeniu Bożej Dzieciny”. Do której w odwiedziny przychodziły postaci z bajek: główna postać to Dziewczynka z zapałkami, następnie Pinokio, Kopciuszek, Sierotka Marysia, Smerfy, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia i wiele innych. Bohaterowie tychże bajek przynosili dary dla Jezuska i obiecały zmiany swoich cech charakteru na lepsze. Cała opowieść była opatrzona wieloma piosenkami i ilustracjami tanecznymi, a dźwięki skrzypiec wprowadziły nas w tajemniczy, magiczny świąteczny nastrój. Wizyta Św. Mikołaja i rozdanie upominków zakończyło spotkanie. Potem już tylko biesiadowanie i smacznych ciast kosztowanie - autorstwa rodziców. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie przepięknych strojów dla dzieci i pysznych ciast.
 


 
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE – JASEŁKA, 19.12.2013
Grupa „Pszczółki”
   Uroczysty wieczór wigilijny zgromadził wszystkich nam bliskich w murach „Przedszkolnej Chatki”. Jest to doskonała forma by na chwile przysiąść i odpocząć od codziennego przedświątecznego zgiełku. Nasze „Pszczółki” po raz pierwszy zaprezentowały jasełka, które wywołały łzy wzruszenia u niejednego dorosłego. Było wspólne kolędowanie, składanie życzeń. Nie zabrakło również wigilijnego poczęstunku i podarunku od naszych pociech dla swoich rodziców. 
 


 
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE, 18.12.2013
Grupa „Motylki”
   W dniu 18.12.2013 r. odbyło się spotkanie bożonarodzeniowe w grupie „Motylków”. Rozpoczęło się ono przedstawieniem świątecznym w wykonaniu dzieci. Nie zabrakło tańców, wspólnego śpiewania kolęd oraz wizyty najważniejszego gościa - Świętego Mikołaja, który każdemu dziecku przyniósł upominek. Każdy uczestnik miał okazję własnoręcznie udekorować świąteczne pierniczki i poczuć magie zbliżających się świąt.
 


 
III SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU
PT. „PRZEDSZKOLAK W ZACZAROWANYM ŚWIECIE POEZJI”, 18.12.2013
   W nasze progi zawitała Zima. Posypał śnieg, a dzieci lepiły bałwanki. Dziesięcioro bałwanków spotkaliśmy również w wierszu, którego autorką jest Wanda Chotomska. Jak każdy z nas przeżywa pewne przygody, tak i bałwankowych bohaterów spotkały dziwne wydarzenia, a nasza ciekawość umożliwiła ich poznanie. Dzieci z ogromną ciekawością wysłuchały, co przytrafiło się bawłankom, a było tego sporo i potrafiły odpowiedzieć na każde pytanie.
 
Grupa „Biedronki”Grupa „Motylki”
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNE, 17.12.2013
Grupa „Biedronki”
   Dnia 17.12.2013 r. w grupie "Biedronek" odbyło się spotkanie świąteczne, któremu towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Nawet choroby, które spowodowały niską frekwencję nie pokrzyżowały nam planów i mogliśmy miło spędzić czas w świątecznej atmosferze. Zgodnie z polską tradycją dzieliliśmy się opłatkiem, a w tle słychać było piękne kolędy. Choć przedstawienie jasełkowe zaprezentowane zostanie na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, dzieci chcąc zrobić rodzicom niespodziankę, w ciągu dwóch dni nauczyły się piosenki i wierszyka o choince. Zatańczyły również "Grozika". Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć specjalnego gościa. Gwiazdor obdarował hojnie wszystkie dzieci, które powiedziały mu wierszyk. Rodzice również otrzymali podarunki od swoich pociech i wychowawców grupy. Tego dnia wszyscy byli uśmiechnięci i chętnie uczestniczyli w zabawach takich jak: taniec reniferów, ozdabianie pierników, odgadywanie co znajduje się w skarpetach Mikołaja, czy wykonanie dekoracji świątecznych z makaronu. Dziękujemy za spotkanie świąteczne i życzymy wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku!
 ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „CIASTECZKO DOMOWEJ ROBOTY”, 17.12.2013
   Święta Bożego Narodzenia to okres, na który czekamy przez cały rok. To odpoczynek, ale jednocześnie sporo pracy, która jest dla nas wszystkich przyjemna, a tym bardziej przy udziale naszych pociech. Konkurs „Ciasteczko domowej roboty” umożliwił rodzicom i naszym przedszkolakom spędzenie razem czasu podczas przygotowywania świątecznych smakołyków. Wszyscy podzielili się swoimi cudownymi, świątecznymi  przepisami i wytworami z innymi podczas spotkań świątecznych. A najpyszniejsze zostały docenione i nagrodzone. 
WARSZTATY DLA DZIECI Z RODZICAMI „HEJ, MIŁA GODZINKA, STROI SIĘ CHOINKA”
– ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE, 16.12.2013
   Rodzice wspólnie z dziećmi przygotowywali świąteczne kartki. Nic tak nie cieszy jak rzeczy wykonane samodzielnie, w których widać nasz trud i zaangażowanie. Podczas takich warsztatów, każdy ma możliwość stworzenia dzieła wg własnego pomysłu. Prowadzący tylko inspiruje, odpowiada na pytania i wskazuje materiały niezbędne do wykonania pracy. Warsztat wprowadził w świąteczny klimat, a jednocześnie pozwolił na wyhamowanie podczas przedświątecznego zabiegania.
 UTWORY DO UBIERANIA CHOINKI – KONCERT W FILHARMONII POMORSKIEJ, 16.12.2013
   „Mrówki” miały Świąteczne Spotkanie w Filharmonii Pomorskiej. Na scenie pojawiły się instrumenty takie jak: perkusja, fortepian, kontrabas, trąbka. W muzycznej sali rozbrzmiewały pastorałki, kolędy i inne świąteczne piosenki w nowych aranżacjach. Po takim koncercie poczuliśmy się bardzo świątecznie i radośnie.

Grupa „Mrówki”
 III SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU PT. „WODNE EKSPERYMENTY”
   Na tym spotkaniu Profesor Kropelka zdradził jak skutecznie można zbudować łódkę z różnych materiałów. Dzieci pod czujnym okiem Profesora zbudowały łódkę z plasteliny oraz z folii aluminiowej, jednak największą atrakcją był dryfujący balon!

Grupa „Motylki”, 16.12.2013Grupa „Biedronki”, 16.12.2013 
II SPOTKANIE Z PSEM – DOGOTERAPIA, 13.12.2013
   Celem kolejnego spotkania z psem było zapoznanie dzieci z pojęciem zmysłu oraz z narządami zmysłów, aktywizacja w czasie zabaw, rozwijanie percepcji dotykowej, oswajanie z kontaktem z psem.

Grupa „Motylki”Grupa „Biedronki”
 ZAJĘCIA BOŻONARODZENIOWE
W BIBLIOTECE PRZY UL. BOHATERÓW KRAGUJEWCA 11, 13.12.2013
Grupa „Pszczółki”
   W tym dniu odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną bibliotekę, gdzie czekała na nas pani Agnieszka. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda biblioteka, a przede wszystkim zapoznały się z tradycyjnymi sposobami świętowania Bożego Narodzenia. „Pszczółki” z zapartym tchem słuchały ciekawej prezentacji. Na koniec wizyty po wpisaniu do bibliotecznej kroniki dzieci doskonaliły swoje umiejętności kolorowania.
 

 
Grupa „Mrówki”
   „Mrówki” zostały przywitane przez sympatyczną Panią bibliotekarkę, która zaprosiła dzieci  do rozwiązywania zagadek, rebusów i krzyżówek bożonarodzeniowych. Dzieci wysłuchały również „Opowieści Wigilijnej”, a potem wzięły udział w zabawie plastycznej, która polegała na wykonaniu papierowego bałwanka. Było to bardzo ciekawe spotkanie. 
 III SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU PT. „KUCHCIKOWO NA SŁODKO”
   Grudzień to czas najmilszych świąt - Świąt Bożego Narodzenia, na które czekamy przez cały rok. Z tej okazji zawsze wśród nas jest choineczka. Wykonaliśmy ją z wafelka, biszkopcików i kolorowych cukierków, które tworzyły bombki oraz lampki. Poszukaliśmy wspólnie prezentów, które zawsze pod choinką czekają. A maluchy miały możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami posługiwania się sztućcami i zrobiły to w przedni sposób.

Grupa „Motylki”, 12.12.2013Grupa „Biedronki”, 11.12.2013Grupa „Pszczółki”, 19.12.2013Grupa „Mrówki”, 18.12.2013 
FINAŁ XVI MUZYCZNEJ JESIENI PRZEDSZKOLAKA, 11.12.2013
   Zespół taneczny z grupy „Mrówek” podczas Jesieni Przedszkolaka czyli Przeglądu Piosenki i tańca w MDK1 zdobył II nagrodę za wykonanie ilustracji tanecznej pt. „Przebudzenie”. W związku z tym grupa otrzymała zaproszenie po odbiór nagrody do Kina Adria. Tam dzieci obejrzały prezentacje taneczne i piosenkarskie innych przedszkoli, również same się zaprezentowały, a na zakończenie obejrzały film pt. "Goryl Śnieżek w Barcelonie". Brawo Mróweczki w kropeczki! Tak trzymać!


 
 
WYJŚCIE DO MUZEUM OKĘGOWEGO NA WARSZTATY
PT. „TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA”
   Celem zajęć była prezentacja tradycyjnych i ludowych zwyczajów związanych z cyklem świąt Bożego Narodzenia, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji świątecznych na Kujawach, Kaszubach, w Borach Tucholskich i na Kociewiu (m.in.: zakazów i nakazów związanych z kolejnymi etapami świąt, wróżb na nadchodzący rok, sposobów dekorowania izby wigilijnej, tradycyjnych życzeń świątecznych i noworocznych oraz charakterystyki grup kolędniczych). Święta Bożego Narodzenia to bardzo dobry moment, aby jeszcze bardziej zagłębić się w historię obchodów. Dzieci we wspaniały sposób wysłuchały informacji i ciekawostek, a następnie wspólnie pobawiły się w kujawskiej zagrodzie.

Grupa „Pszczółki”, 11.12.2013Grupa „Mrówki”, 5.12.2013 
WARSZTATY STYMULUJĄCE ROZWÓJ DZIECI 4 i 5 LETNICH,
OPARTE NA METODZIE RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE, 10.12.2013
   Dnia 10.12.2013 r. odbyło się kolejne spotkanie z Metodą Ruchu Rozwijającego, na którym zawitały nowe, ciekawe zabawy m.in. hamak z kocyka, który sprawił dzieciom dużą frajdę. Spacer po sali w mini wagonikach też okazał się fajna przygodą. Różnego rodzaju tunele dopełniły całości i już trzeba było pożegnać gości. Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie MRR.
 MIKOŁAJKI, 6.12.2013
Grupy: „Motylki” i „Biedronki”
   Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na mikołajkowy dzień. Wspólne zabawy, tańce, śpiewy i gra na instrumentach sprawiły wszystkim wiele radości. Szkoda, że taki dzień przypada tylko raz w roku, ale w tym cała jego magia. Jak widać na poniższych zdjęciach kolor czerwony królował tego dnia – dziękujemy rodzicom naszych maluszków za przygotowanie strojów.


 
Grupy: „Pszczółki” i „Mrówki”
   W ten wspaniały dzień Przedszkolną Chatkę odwiedził niecodzienny gość. I nie był to tylko Święty Mikołaj. Od rana na dzieci i nie tylko czekały wyjątkowe atrakcje, konkursy i zabawy. Szczególny charakter wydarzenia podkreślały stroje naszych przedszkolaków. Był to dzień wyjątkowy i magiczny.
 KIERMASZ ŚWIĄTECZNY – AKCJA „GÓRA GROSZA”, 6.12 2013
   Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. W tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Akcja uświadamia, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz. Jeden grosz znaczy niewiele, ale GÓRA GROSZA jest największa na świecie. Góra grosza poza efektem wychowawczym, ma także charakter konkursowy. Nasze przedszkole zebrało 439,76 zł. Fundusze zostaną przekazane Towarzystwu „Nasz Dom”. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w akcję.
 WARSZATATY PEDAGOGIZUJĄCE DLA RODZICÓW
PT. "KOMUNIKACJA Z DZIECKIEM - MÓW TAK, ŻEBY REAGOWAŁO", 5.12.2013
 
TWORZENIE OZDÓB CHOINKOWYCH METODĄ QUILLINGU, 4.12.2013
   Quilling to tworzenie ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny. Technika doskonale nadaje się do tworzenia świątecznych ozdób i kartek. W gorącym, przedświątecznym okresie rodzice wraz z dziećmi zdecydowali się na moment relaksu. Uczestnicy wspólnie tworzyli piękne ozdoby, które wymagały odrobiny trudu. Własnoręczne prace na pewno cieszyły oczy podczas świątecznych spotkań.
LEŚNA SKRZYNIA SKARBÓW, 4.12.2013
   „Leśna Skrzynia Skarbów” zawiera materiały dydaktyczne, książki, plansze dotyczące szeroko pojętej edukacji ekologicznej i tematyki leśnej.

Grupa „Mrówki”


 
TEATRZYK W KOSZYCZKU, 4.12.2013
   Pani Kasia Torzewska przedstawiła przedszkolakom bajkę  pt. "Dzwonki Bożego Narodzenia", która wprowadziła wszystkich w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Grupa „Pszczółki”Grupa „Mrówki”

 

III SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU  „ZAMECZKI, ZAMKI, ZAMCZYSKA”, 4.12.2013
   Poznaliśmy już zamki, z którymi do tej pory mieliśmy kontakt w naszych ulubionych bajkach oraz te realne, które znajdują się w Polsce. W grudniu natomiast zapoznaliśmy się z ich mieszkańcami. Odwiedzili nas: rycerz oraz dama dworu. Poznaliśmy ich stroje i zwyczaje, a także jak i czym walczył rycerz. Dzieci wykazały się inwencją twórczą i każde z nich ów damę i rycerza przyodziało w najmodniejsze kolory.

Grupa „Mrówki”

 

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA, 3.12.2013
   Akademia Zdrowego Przedszkolaka jest programem, w którym nasze przedszkole bierze udział już po raz czwarty. Tym razem jest to akcja jesienno-zimowa pt. „Zboża zjadamy, energię z nich mamy". Listopad i grudzień to czas, w którym nasze przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowego żywienia, zbóż i produktów zbożowych, które odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Bogatsi o nową wiedzę będziemy mogli zdrowiej żyć.

Grupa „Motylki”

 

NASI PARTNERZY:

PARTNERZY MEDIALNI: