Jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / 2016 / 2017 / ZAJĘCIA W RAMACH CZESNEGO / KLINIKA PLUSZOWEGO MISIA

KLINIKA PLUSZOWEGO MISIA

Nauczyciel prowadzący: lic. Monika Rudzińska

Czas zajęć: 30  minut – „Motylki”, „Biedronki”, „Pszczółki”, „Mrówki”

Częstotliwość: raz w miesiącu

Charakterystyka zajęć:
Celem tego programu jest oswojenie dzieci z lekarzami, szpitalem oraz przeprowadzanymi w nim badaniami. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu „miniszpitala” w sali przedszkolnej z aparaturą i przyrządami. Mały człowiek na co dzień doświadcza różnych sytuacji, podejmuje spontanicznie decyzje, często działa pod wpływem impulsu. Nauka pierwszej pomocy od lat najmłodszych ma pomóc w zachowaniu się dziecka w sytuacji zagrożenia życia i bezpieczeństwa swojego i najbliższych mu osób. Praca w grupie i bezpośrednie wcielenie się w rolę lekarza własnej zabawki ma przybliżyć dziecku umiejętności radzenia sobie w trudnej sytuacji, nauczyć podstaw pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone w formie zabawy.

Cele główne:
  • doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez zabawę, zapoznanie się z podstawowymi zasadami i umiejętnością opatrywania ran,
  • doskonalenie umiejętności pracy w grupie,
  • nawiązywanie kontaktu bezpośredniego w sytuacji zagrożenia,
  • zapoznanie z podstawowymi numerami telefonów alarmowych,
  • przyjmowanie roli lekarza swojego misia czy lalki,
  • nabywanie umiejętności dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach:
  • pobudzenie dziecięcego zmysłu obserwacji niebezpiecznej sytuacji,
  • kształtowanie emocjonalnego stosunku do świata,
  • uwrażliwianie na pomoc drugiemu człowiekowi,
  • rozwijanie wyobraźni, wrażliwości i inwencji twórczej,
  • poznanie znaczenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • kształcenie poczucia odpowiedzialności i dyscypliny, a także samodzielności, wytrwałości i rzetelności w pracy,
  • eliminowanie nieśmiałości i przezwyciężanie strachu,
  • kształcenie umiejętności skupiania uwagi,
  • współpraca w grupie.