Jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / ZAJĘCIA W RAMACH CZESNEGO / KRÓLESTWO IMION

KRÓLESTWO IMION I LITER

Nauczyciel prowadzący: mgr Monika Lewandowska

Czas zajęć: 20 minut

Grupa: „Biedronki” i „Pszczółki”

Częstotliwość: raz w tygodniu

Charakterystyka zajęć:
Program „Królestwo imion i liter” został opracowany na podstawie metody odimiennej nauki czytania Ireny Majchrzak. Jest to metoda, która dotyczy wprowadzania dziecka w tajemniczy świat pisma.Autorka doszła do wniosku, że błąd większości metod nauki czytania to kładzenie nacisku na fonetykę słowa, a nie na jego znaczenie. A jakie słowo jest najbliższe i najmilsze małemu człowiekowi - oczywiście jego imię. I właśnie imiona autorka uznała za klucz do nauki czytania, które dla dzieci są niczym innym jak rozpracowywaniem swoistego szyfru, będącego podstawą poznawania świata.

Cele główne:
  • stwarzanie warunków do wykorzystania tkwiących w dziecku możliwości intelektualnych,
  • stymulowanie rozwoju aktywności dzieci poprzez stosowanie różnorodnych ćwiczeń i zabaw prowadzących do nabycia umiejętności czytelniczych,
  • wyzwalanie pozytywnych emocji na rozwinięcie zainteresowania kodem literowym,
  • dostosowanie tempa nauki do indywidualnych możliwości dzieci.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach:
  • bezstresowe wkraczanie w świat pisma,
  • nabywanie poczucia własnej wartości,
  • rozpoznawanie obrazu graficznego swojego imienia oraz imion innych dzieci,
  • dostrzeganie różnic w kształcie i brzmieniu liter,
  • układanie swojego imienia z liter – z pamięci,
  • rozpoznawanie i nazywanie liter drukowanych wielkich i małych,
  • wzbogacanie zasobu słownictwa,
  • rozwijanie percepcji wzrokowo-słuchowej.