Jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / ZAJĘCIA W RAMACH CZESNEGO / MALI ARTYŚCI

MALI ARTYŚCI

Nauczyciel prowadzący: mgrKinga Knoblauch

Czas zajęć: 20 minut – „Biedronki”

Częstotliwość: raz w tygodniu

Charakterystyka zajęć:
Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i  ukierunkowanie  rozwoju dziecka. Dziedziną, która odgrywa w tym zakresie ogromną rolę jest plastyka. Działalność plastyczno-konstrukcyjna stwarza szerokie pole do wyrażania ekspresji. Rozwija inicjatywę, samodzielność i wytrwałość. Własna twórczość daje dziecku odprężenie, rozładowanie napięć mięśniowych i emocjonalnych. Ponadto pozwala to również na usprawnianie małej motoryki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Tworząc, dziecko doznaje różnych wrażeń wywołanych samym tematem, barwami, różnorodnością materiału, kształtów i form. Pozytywne przeżycia dopingują do działania, uaktywniają wszystkie funkcje twórcze, wzbogacają doświadczenia plastyczne, zachęcają do twórczych poszukiwań oraz niekonwencjonalnych rozwiązań.

Cele główny:
  • rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci w toku różnorodnych działań plastycznych,
  • rozwijanie sprawności manualnych dziecka,
  • dostrzeganie form oraz bogactwa barw w naturze,
  • rozwijanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności własnej ekspresji
  • uwrażliwienie na piękno różnorodnych zjawisk, zarówno przyrodniczych jak i społecznych,
  • rozwijanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi,
  • odkrywanie  własnych możliwości  twórczych i  kształtowanie  twórczej postawy,
  • budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy,
  • kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej i grupowej.
Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach:
  • dziecko dostrzega piękno w otaczającym go świecie i przedstawia za pomocą działań     plastycznych swoje przeżycia i wiedzę,
  • dziecko stosuje różnorodne techniki plastyczne, eksperymentuje materiałem i tworzywem plastycznym
  • dziecko potrafi określić kolory i ich odcienie, oddzielić kolory ciepłe od zimnych,
  • dziecko zna i rozumie takie pojęcia jak: punkt, linia, plama,
  • dziecko umie dokonać oceny swojej pracy do jej ukończeniu,
  • dziecko potrafi aktywnie brać udział w pracach indywidualnych i grupowych.