Jesteś tutaj: Strona główna / Wydarzenia / ROK 2011 / 2012 / MARZEC 2012


MARZEC 2012

TEATRZYK W KOSZYCZKU, 29.03.2012
 
     Dnia 29.03.2012r. po raz kolejny gościła w naszym przedszkolu Pani Katarzyna Torzewska z „Teatrzykiem w koszyczku”. Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie na podstawie baśni H. CH. Andersena pt. „Pięć ziaren”. Podczas przedstawienia dzieci zachowywały się bardzo cichutko, jak przystoi na widza, były bardzo zainteresowane i skupione. Na zakończenie każda z grup otrzymała ziarenka grochu do przedszkolnej hodowli. Czekamy na efekty. Zachwyt dzieci, jak i wizyty Pani Katarzyny zaczynają się stawać małą tradycją przedszkola.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU, 27.03.2012

 
     Dnia 27.02.2012r obchodziliśmy w naszej placówce MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU. Z tej okazji nauczyciele zorganizowali przedstawienie dla swoich wychowanków. Sztuka, jaką przygotowało grono pedagogiczne nosiła tytuł „Czerwony Kapturek”. Nauczyciele ukazali tą znaną już dzieciom bajkę w nieco innej odsłonie. Otóż nie był to teatr żywego aktora czy czytanie bajki, lecz przedstawienie przy użyciu pacynek. Ponadto była to nieco zmodyfikowana wersja bajki, gdyż zawierała wypowiedzi wywołujące śmiech, a aktorzy sterujący pacynkami nie tylko prowadzili między sobą dialogi, ale także śpiewali piosenki tematycznie związane z treścią bajki. Dzieci były bardzo zainteresowane tym, co działo się na scenie, a także tym, co działo się za kurtyną. Nie małą zagadką było dla nich odgadnięcie, która z Pań wcieliła się w daną postać podczas przedstawienia.
KONCERT W FILHARMONII POMORSKIEJ, 23.03.2012


     W piątek 23 marca nasi mali melomani wybrali się na kolejny, siódmy już koncert do Filharmonii Pomorskiej. Podczas spotkania, które nosiło tytuł „I biegały i skakały po klawiszach czarno białych”, dzieciaki bliżej zapoznały się z budową i brzmieniem fortepianu, słuchały utworów na dwie i cztery ręce, dowiedziały się, czym jest klawesyn i dlaczego nie może grać głośniej lub ciszej, wysłuchały „Tańca wieszczki cukrowej” granego na czeleście, oraz kilku utworów wykonanych na akordeonach. Poza pięknie brzmiącymi instrumentami klawiszowymi mieliśmy okazję przysłuchać się grze na tubie tak wielkiej, że mogłaby się do niej zmieścić Pani prowadząca koncert, gdyby tylko chciała. Mogliśmy także sprawdzić swoją czujność i znajomość wydawanych przez poszczególne instrumenty dźwięków wysłuchując utworu z zamkniętymi oczami. Spotkanie zakończył skoczny utwór wykonany na fortepianie, tubie, oraz akordeonach. Do przedszkola wracaliśmy nucąc pod nosem znane melodie, nie mogąc doczekać się następnego spotkania.
DNI HISZPAŃSKIE, 22.03.2012

     Dnia 22.03.2012 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy Kraje Unii Europejskiej".  Tym razem dzieci zostały zabrane „w podróż" do Hiszpanii. Poznały zabytki tego państwa, dowiedziały się, co to jest corrida oraz zobaczyły na ilustracjach jak wyglądają walki byków. Przedszkole odwiedzili tancerze tańca towarzyskiego Pani Magdalena Pęczkowska i Pan Adam Ossowski, którzy zaprezentowali tradycyjny taniec hiszpański, jakim jest paso-doble. Oprócz tańców hiszpańskich dzieci mogły zobaczyć również jak tańczy się jive, cha che, rumbę. Na zakończenie zajęć, uczestniczyły we wspólnym tańcu wraz z tancerzami. Dzieci pełne wrażeń nagrodziły gromkimi brawami zaproszonych gości.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, 21.03.2012

     Nasze przedszkolaki zgodnie z tradycją obchodziły „Pierwszy Dzień Wiosny”. W ramach zajęć dydaktycznych wszystkie trzy grupy wyruszyły na spacer z marzanną by pożegnać zimę i powitać wiosnę. Kolorowe stroje, wianki na głowach, instrumenty, kwiaty, pompony, gaik maik, sprawiły, że każdy poczuł wiosenny powiew, choć pogoda, jak to w marcu bywa różna. Dzieci zgromadziły się na osiedlowym skwerku, pożegnały zimę i przywitały śpiewem wiosnę. Następnie wszyscy udali się do przedszkola by aż do końca dnia w wiosennym nastroju cieszyć się kolejną tak długo wyczekiwaną porą roku.
WYCIECZKA DO TEATRU LALEK BURATINO, 20.03.2012

     Dnia 20 marca 2012 roku starsze dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Opery Nowa na zabawne przedstawienie „Ach ta mysia”, połączone z lekcją teatralną. W spektaklu wystąpiły lalki i aktorzy, którzy z dużą dawką humoru przedstawili piękną opowieść o przyjaźni. Nie zabrakło pięknej muzyki podkreślającej przeżycia bohaterów, licznych pościgów, zaskakujących puent i zwrotów akcji. Po skończonym przedstawieniu odbyło się spotkanie, podczas którego dzieci poszerzyły swoje wiadomości z zakresu wyposażenia teatru, osób w nim pracujących, procesie powstawania spektaklu. Mogły także obejrzeć różne lalki - kukiełki, marionetki, jawajki, pacynki oraz poznać historie związane z ich pochodzeniem. Wszyscy długo pozostawali pod ogromnym wrażeniem.
 DZIEŃ MAŁEGO KONSTRUKTORA, 16.03.2012

    W Dniu Małego Konstruktora nasze przedszkolaki już od samego rana miały możliwość rozwijania swojej wyobraźni i twórczości. Początek dnia rozpoczęły od tworzenia ciekawych budowli i konstrukcji z dostępnych klocków waflowych oraz drewnianych. Po południu natomiast grupy wraz z wychowawczyniami przystąpiły do wykonania zadań. Żabki tworzyły budowle z różnej wielkości kartonów oraz rolek po papierze toaletowym. W efekcie powstał pociąg oraz czołg. Grupa Mrówek podzielona na trzy mocne drużyny również stanęła na wysokości zadania. Dzieci tworzyły z kartonów, rolek dodatkowo ozdabianych farbami, kolorowym papierem oraz innymi dostępnymi materiałami. Powstały roboty, pojazdy oraz inne ciekawe konstrukcje. Grupa Pszczółek tworzyła głównie z klocków waflowych i drewnianych, z których powstały wieże oraz robot. Wszystkie trzy grupy oraz ich Panie były bardzo zaangażowane w wykonanie zadań i z radością obchodziły Dzień Małego Konstruktora, czego efekty widoczne są na zdjęciach.

DZIEŃ MAŁEGO KONSTRUKTORA GRUPA "MRÓWKI"DZIEŃ MAŁEGO KONSTRUKTORA GRUPA "PSZCZÓŁKI"DZIEŃ MAŁEGO KONSTRUKTORA GRUPA "ŻABKI"
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, 13.03.2012

     W dniu 13.03.2012 w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odwiedziła nas mama Zosi z grupy „Żabek”. Mieliśmy okazję pobawić się wspólnie słuchając ciekawej historii o mamie gąsce, która uczyła swoje dzieci i ich przyjaciół kolorów. Jako, że w naszym przedszkolu wszystkie dzieciaki kolory znają doskonale, nikt nie miał problemów ze wskazywaniem odpowiednich elementów na obrazkach, oraz odpowiadaniem na pytania dotyczące tekstu. Wszyscy bawili się przy tym wyśmienicie, zwłaszcza, że poza pięknie przygotowaną bajką mama Zosi przygotowała dla dzieciaków również pyszne cukierki. Dziękujemy za mile spędzony wspólnie czas i zachęcamy pozostałych krewnych naszych przedszkolaków do włączenia się do naszej akcji!
PAŁAC MŁODZIEŻY, 09.03.2012

     Dnia 9.03.2012r. dzieci 4-5-letnie ze wszystkich grup wraz z nauczycielami i chętnymi rodzicami oraz babcią uczestniczyły w wycieczce do Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Do miejsca docelowego grupa dotarła szynowym środkiem lokomocji, a mianowicie tramwajem. Po przybyciu na miejsce przedszkolaki dowiedziały się, jakie zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone są tutaj, a następnie zostały zaproszone do zwiedzania obiektu. Pani przewodnik zabrała najpierw dzieci do sali widowiskowo-teatralnej, w której odbywają się różne konkursy i przedstawienia kierowane do dzieci i młodzieży. Następnie pokazała dzieciom jak „od kuchni” wygląda „reżyserka”. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzenie sali gimnastycznej, gdzie dzieci mogły zobaczyć fragment meczu piłki nożnej w wykonaniu podopiecznych Pałacu Młodzieży, a także porozmawiać z ich trenerem na temat zajęć sportowych. Następnym miejscem, do którego zostały zabrane dzieci była sala baletowa. Tam przy dźwiękach muzyki, w otoczeniu luster, jak przystało na salę baletową miały możliwość wykonania kilku podstawowych figur tanecznych. W następnej fazie wycieczki dzieci zwiedziły pracownię plastyczną i komputerową, a także miały okazję przez krótką chwilę popatrzeć, jak wyglądają zajęcia na basenie. Ostatnim punktem zwiedzania była sala teatralna, w której odbywają się próby przed wystąpieniami na sali widowiskowej, a czasem także przedstawienia. Przedszkolaki pełne wrażeń po tak bogatej w różnorodne bodźce wycieczce wróciły szczęśliwie do przedszkola.
 DZIEŃ KOBIET, 8.03.2012

     Dnia 8. 03.2012r. obchodziliśmy Dzień Kobiet. Wszystkie dzieci się zebrały i o święcie rozmawiały. Na wstępie chłopcy przy akompaniamencie zagranym na fortepianie zaśpiewali wszystkim Paniom i dziewczynkom 100 lat. Następnie dzieci z gr. „Mrówek” przedstawiły mini scenki dramowe pn. „Pani z zakupami”, „Mama zmęczona po pracy”, „W tramwaju”. W scenkach tych dzieci zaprezentowały złe i poprawne zachowanie chłopców wobec kobiet i dziewczynek. Wszystkie dzieci wysłuchały wiersza pt. „Tyle kobiet dookoła” Hanny Ochockiej, któremu towarzyszyły liczne ilustracje i piosenka pt. „Dzień Kobiet”. Na zakończenie wszystkie dziewczynki i Panie otrzymały od chłopców wykonane przez nich tulipanki z papieru.
KUCHCIKOWO

     W marcu odbyły się pierwsze zajęcia z warsztatów „Kuchcikowo, czyli wiem, co jem”. Dzieci oddzielnie w każdej grupie, czyli „Żabki” dnia 5.03.2012, „Mrówki” dnia 6.03.2012, a „Pszczółki” dnia 8.03.2012 przygotowały samodzielnie deser. Podstawą deseru były wafle, na których został rozsmarowany serek waniliowy, następnie dzieci ozdabiały go wg własnego pomysłu używając do tego: owoców, płatków, rodzynek, posypki cukrowej. Zanim dzieci zabrały się do pracy wykonały czynności higieniczno - porządkowe takie jak, umycie rąk, założenie fartuszków, podwinięcie rękawów oraz dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem plastikowym. W czasie wykonywania posiłku odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania. Dzieci doświadczyły wspaniałej zabawy i zrozumiały, że mogą pomagać w prostych czynnościach przygotowania posiłku, a także zastąpić słodycze słodkim, ale zdrowszym deserem. Dzieci były zadowolone, roześmiane i wykazały szczere chęci przygotowania kolejnego posiłku.

KUCHCIKOWO  GRUPA"MRÓWKI", 8.03.2012KUCHCIKOWO GRUPA "PSZCZÓŁKI", 6.03.2012
WARSZTATY SHERBORNE, 6.03.2012

     Dnia 6.03.2012r. odbyło się kolejne spotkanie warsztatów stymulujących Metodą Ruchu Rozwijającego wg W. Sherborne. Dzięki systematycznemu uczestnictwu można było zauważyć dużą sprawność i dokładność w wykonywaniu ćwiczeń. W radosnej atmosferze wszyscy rodzice z dziećmi wykonywali takie ćwiczenia jak: walka kogutów, taczki, paczka, kołyska, domek, tunel, mostek, skała. Można zauważyć, że dzięki tym spotkaniom wszystkie dzieci osiągają coraz lepszy poziom swobodnego komunikowania się. BRAWO. Metoda Ruchu Rozwijającego dostarcza zadowolenie i radość, która pomagają osiągnąć harmonię i zwiększają poczucie przynależności do grupy. Zapraszamy na kolejne spotkanie.
WYCIECZKA DO MUZEUM I PO STARYM RYNKU, 02.03.2012

     Dnia 2.03.2012r. wczesnym rankiem wybraliśmy się na lekcje muzealną pt. „W spiżarni naszych pradziadków. Przywitał nas sympatyczny Pan, który na spotkanie z nami zgromadził liczne, ciekawe przedmioty, które służyły naszym pradziadkom w codziennym życiu. Mieliśmy możliwość dotknąć ich i sprawdzić jak działają. Była to bardzo pouczająca lekcja. Czekamy na kolejne spotkanie.
 

 
 

NASI PARTNERZY:

PARTNERZY MEDIALNI: