Jesteś tutaj: Strona główna / Wydarzenia / ROK 2012 / 2013 / PAŹDZIERNIK 2012


PAŹDZIERNIK 2012

ŚWIĘTO DYNI, 29.10.2012

   26 października 2012 dzieci z grupy Pszczółek wraz z wychowawczyniami obchodziły święto dyni. W tym dniu większość maluszków przyszła ubrana na kolor pomarańczowy  i przyniosła dynie.  Każde dziecko przed rozpoczęciem świętowania otrzymało znaczek dyni, który został przyklejony do bluzek. Pierwszą niespodzianką była prezentacja dyń oraz ich kształtów a także nadawanie im oddzielnych śmiesznych imion. Następnie dzieci bawiły się w Miotlarza, zatańczyły dyniowy taniec z balonami oraz drużynowo wypełniały kolorowa krepą kontury dyni. Dzień zakończył się zabawami w języku angielskim prowadzonymi przez pania Magdę.
HALLOWEEN, 29.10.12

   Wczesnym rankiem wszystkie dzieci w białych strojach i super nastrojach rozpoczęły zabawy z okazji Halloween. Pokaz mody „duszkowej” rozpoczął nasze spotkanie a potem każdy duszek wykonał nowe zadanie. „Przeskok przez bagno”, „Mumia”, „Zgadnij kim jestem”, „Biały taniec z kostką”, „ Rzut dynią do celu”, piosenki w języku angielskim oraz wspólne foto zakończyło nasze spotkanie. Było biało i bardzo dużo się działo.
WIZYTA PSA, 26.10.2012

   W ostatni piątek października 2012 roku do naszego przedszkola zawitał przesympatyczny gość o imieniu Kebab Piesek sprawił wielką radość naszym podopiecznym, witając się z nimi, bawiąc się, a także przybijając tzw. piątkę na do widzenia. Dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami i obowiązkami, które nas dotyczą, gdy mamy kontakt z psem, co można, a czego nie wolno robić w obecności nieznanego zwierzęcia. Przyjaźnie nastawiony pupil samą swoją obecnością wśród najmłodszych wzbudził chęć jego głaskania, a także przytulania się, na co zgadzał się bez żadnych oporów. Efektem tego była deklaracja dzieci kolejnego, tak miłego spotkania z Kebabem. 
FILHARMONIA, 26.10.12

 
   Dnia 26.10.2012r. grupa „Mrówek” wybrała się do Filharmonii Pomorskiej na koncert pt. „Szarpnięcia i Szturchnięcia”. Na koncercie można było usłyszeć dźwięki gitary i harfy. Wbrew dobrym obyczajom szarpnięcia i szturchnięcia nie były zakazane a wręcz pożądane, ponieważ wykonane przez artystów na harfie i gitarze tworzyły nastrojowa i niezapomnianą muzykę. W czasie koncertu artyści zaprosili dziewczynkę z grupy Mrówek na scenę, która przekonała się, że gra na harfie nie jest wcale taka prosta. Ponadto dzieci miały okazję poćwiczyć swoje struny głosowe, śpiewając przy akompaniamencie gitary.Po zakończonym koncercie zadowolona grupa wróciła na obiad do przedszkola.

 


PASOWANIE, 26.10.2012

   Dnia 26.10.2012r odbyło się „Pasowanie na super Żabę i super Mrówę”. Dzieci zaprezentowały program artystyczny podczas którego śpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Nie zabrakło również tańców - „Krakowiaka” oraz zabaw muzyczno-ruchowych z rodzicami. Wszystkie dzieci były przebrane za żabki. Po występie i wspólnych zabawach Pani Dyrektor uroczyście pasowała na przedszkolaka każde dziecko, które rozpoczęło uczęszczanie do przedszkola. Już teraz wszyscy są „prawdziwymi przedszkolakami”.
POEZJA DZIECIĘCA, 24.10.2012

   W środę 24 października 2012 roku dzieci uczestniczyły w zajęciach poetycznych. Poznając treść wiersza pt.: „Jesienią” autorstwa Marii Konopnickiej stworzyły jednego z jego głównych bohaterów, a mianowicie jabłuszko. Czerwone oraz zielone owoce sprawiły, że dzieci z radością i ogromnym zapałem zabrały się do ich wykonania, a efekty wspólnej pracy możemy podziwiać. 
JESIENNE WARSZTATY INTEGRACYJNE PAPIEROWE TALERZYKI DLA DZIECI Z RODZICAMI, 23.10.2012

   23 października 2012r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne pod nazwą „Papierowe talerze – czyli coś z niczego”. Na spotkanie przybyło bardzo dużo chętnych rodziców wraz z dziećmi, którzy z ochotą przystąpili do pracy. Uczestniczy warsztatów mieli do dyspozycji mnóstwo materiałów plastycznych, z których najważniejsze były papierowe talerze w różnych kolorach. Po wyborze dekoracji i ozdób zaczęły powstawać piękne talerzowe kompozycje pod którymi kryły się pszczółki, żabki, tygrysy, biedronki czy pawie. Bardziej odważni i pomysłowi rodzice tworzyli inne kompozycje według własnego pomysłu. I tak powstały papugi, pająki, świnki oraz lwy. Atmosfera w trakcie warsztatów była bardzo życzliwa i radosna. Wszystkim bardzo podobał się temat warsztatów, co miało swoje odzwierciedlenie w ilości oraz jakości wykonanych prac. Wielu uczestników po raz pierwszy spotkało się z taką techniką wykonywania prac.
 WYCIECZKA DO MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU, 19.10.2012

GRUPA ŻABEK

   Dnia 19.10.2012r dzieci z grupy „Żabki” wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do „Muzeum bydła i historii brudu”. Poznały jak kiedyś ludzie dbali o higienę oraz jakie wiele lat temu  były urządzenia sanitarne. Na koniec każde dziecko wykonało samodzielnie swoje mydełko. Pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do przedszkola. 
WARSZTATY MYDLARSKIE, 19.10.2012

GRUPA PSZCZÓŁEK
 
   19 października najmłodszą grupę Pszczółek odwiedziły panie, które przybyły na warsztaty mydlarskie. Panie zaproponowały naszym maluszkom własnoręczne wykonanie kolorowych i pachnących mydełek. Najpierw jednak przedstawiły dzieciom w formie prezentacji multimedialnej historię mydła i opowiedziały co po kolei dzieci będą wykonywały podczas produkcji mydełek. Dzieci otrzymały szklanki, kolorowe barwniki spożywcze, pachnące olejki oraz ozdoby: płatki róż, muszelki, ziarenka kawy, płatki owsiane, oraz kolorowy brokat w celu przygotowania wyglądu i zapachu mydła. Gdy każdy dokonał wyboru pani przygotowała masę glicerynową, którą zalewała uprzednio wybrane przez dzieci foremki. Gotowe mydełka trafiły do lodówki w celu uzyskania odpowiedniej twardości a następnie zostały zapakowane w ozdobne folie. Dzieci były zachwycone warsztatami oraz powstałymi mydełkami.
ŚWIATOWY DZIEŃ MUZYKI, 19.10.2012

GRUPA PSZCZÓŁEK – TWORZENIE INSTRUMNTÓW MUZYCZNYCH
 
   19 października 2012r obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Muzyki”. Z tej okazji zaproponowaliśmy naszym przedszkolakom wykonanie instrumentów ze zużytych pojemników po napojach jogurtach i butelek. Przed wykonaniem zadania dzieci poznały krótka historię najstarszych instrumentów. Ze zgromadzonego materiału przedszkolacy przystąpili do wykonania grzechotek. Do dyspozycji dzieci miały: ryż, koraliki, piasek, kasztany, żołędzie, makaron a nawet drobne pieniądze, które po wrzuceniu do pojemników wydawały przeróżne dźwięki. Po zakończeniu pracy grzechotkowa orkiestra dała koncert. Dzieciom bardzo podobała się taka forma obchodów Dnia muzyki.
GRUPA ŻABEK – MALI MUZYCY

   19 października każde z naszych dzieci zamieniło się w małego muzyka. Grę grzechotek i bębenków słychać było w całym przedszkolu, a dzieciaki grały tym chętniej, że same owe instrumenty wykonały. Na początku wysłuchały historii o tym, jak to się muzykowało dawniej, czego się do produkcji instrumentów używało i jaki instrument ze wszystkich znanych nam do dziś jest najstarszy. Po tej odrobinie teorii zabraliśmy się z ochotą do sprawdzania, jak w pudełkach, butelkach, puszkach i różnych opakowaniach brzmią ziarna, kasztany, piasek, orzechy, itp. Każdy skonstruował najlepiej brzmiący według siebie instrument, po czym zamienił się w niemal profesjonalnego muzyka. Jesteśmy pewni, że tego dnia pół osiedla miało okazję przekonać się o muzycznym charakterze naszego przedszkola!GRUPA MRÓWEK – ZABAWY PRZY MUZYCE

   19 października 2012 roku grupa „Mrówek” świętowała dzień muzyki.  Panie przygotowały wiele atrakcji, ale również dzieci sprawiły ogromną niespodziankę, poprzez przyniesienie instrumentów, jakimi były gitary. Z ciekawością i radością tańczyły, śpiewały, przygotowywały instrumenty, na których później zagrały, tworząc jednocześnie orkiestrę. Dzień upłynął przy dźwiękach różnego rodzaju muzyki,  a dzieci uczestniczyły w nim z wielkim zapałem i uśmiechem na buzi.
 PIERWSZE SPOTKANIE Z CYKLU „WIELKIE ZASŁUGI MAŁEJ PSZCZOŁY”, 17.10.2012

Dnia 17.10.2012r. we wszystkich grupach odbyły się pierwsze zajęcia cykliczne pt. „Wielkie zasługi małej pszczoły”. Dzieci przywitała Pani Ola oraz Basia z grupy „Pszczółek”, które wyglądem i strojem przypominały pszczółki. Oprócz tego do dzieci zawitały inne pszczółki, które ukryte były w tajemniczym pudle. Podczas spotkania dzieci wybrały piosenkę pt. „Przyleciała pszczoła” , która będzie nam towarzyszyła podczas każdych zajęć. Dzieci szybko zapamiętały jej słowa  i chętnie włączyły się do wspólnego śpiewania.. Spotkanie zakończyło się zabawą pszczółka śpi w ogrodzie… a potem pszczółki odleciały i obiecały, że wrócą za miesiąc.
 
MRÓWKI
PSZCZÓŁKI
ŻABKI
WARSZTATY Z RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE, 16.10.2012
 
   Dnia 16.10.12r. odbyło się pierwsze spotkanie z MRR w nowym roku szkolnym. Zainteresowanie ćwiczeniami było ogromne, było więcej chętnych niż miejsc. Było dużo radości i przyjemności z nowych zabaw – taczki na workach, hamak na workach itd. Wszyscy bardzo wytrwale ćwiczyli i dobrze się bawili. Inauguracja MRR była bardzo udana i radosna. Już czekamy na kolejne spotkanie !
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ, 12.10.2012

GRUPA MRÓWEK – MAŁE, WIELKIE SERDUSZKA DLA NAUCZYCIELA

   Święto naszej  Pani dzieci z grupy Mrówek obchodziły pod hasłem – „Małe, wielkie serduszka dla nauczyciela”. Dzieci zaopatrzone w własnoręcznie przygotowane serduszka już od samego rana obdarowały nimi swoja Panią. W zamian za miły gest Pani zaproponowała dzieciom zabawę w szkołę, w której były lekcje, ławki, tablica, dzwonek a nawet przerwa. W trakcie lekcji dzieci zadawały pytania oraz udzielały odpowiedzi. W nagrodę otrzymywały stopnie czyli pieczątki. Mrówkom  bardzo spodobały się lekcje i taka forma spędzenia dnia nauczyciela. Dzieciaki poprzez wcielenie się w rolę nauczyciela mogły przekonać się jak ważna i odpowiedzialna jest to praca.
 GRUPA PSZCZÓŁEK – POZNANIE ZAWODU NAUCZYCIELA

   Dzień Edukacji Narodowej przyniósł od samego rana wiele radości nauczycielom. Dzieci z grupy Pszczółek nie zapomniały o swoich Paniach i wchodząc do przedszkola składały życzenia, posyłały buziaki, przynosiły kwiatki i słodkości. W trakcie zajęć odbyła się pogadanka na temat dobrego zachowania w stosunku do osób starszych oraz prezentacja nauczycieli z grupy. Następnie dzieciaki zaśpiewały swoim Paniom STO LAT i obiecały że zawsze będą grzeczne. Pozostali nauczyciele oraz pracownice naszego przedszkola otrzymali od Pszczółek medale, które były wyrazem wdzięczności za ciężką pracę. 
GRUPA ŻABEK – ZAMIANA RÓL

   Każdego dnia Panie w przedszkolu staja na głowie, żeby dzieciaki czuły się szczęśliwe. W tym specjalnym dniu role odwróciły się- to przedszkolaki przebrane za swoje wychowawczynie podejmowały wszelkie decyzje odnośnie spędzania czasu, panie zaś musiały się do tych decyzji dostosować. Podczas tej zabawy dzieciaki przekonały się, że bycie nauczycielką wcale nie jest takie proste, pani Ola miała okazję sprawdzić wygodę karnego pieńka. Zabawa była przednia! 
PIERWSZE SPOTKANIE Z CYKLU „KUCHCIKOWO NA SŁODKO”,  9 -11.10.2012

   Za nami pierwsze zajęcia z „Kuchcikowa na słodko”. Każda grupa z osobno  a mianowicie „Żabki” dnia 9 października, „Mrówki” dnia 10 października i „Pszczółki” dnia 11 października przygotowywały jesienne zwierzątko, jakim jest jeżyk. Rzeczą najważniejszą stało się jabłko i słodkie pianki, które stanowiły jego kolce. Zanim dzieci przystąpiły do pracy odbyła się krótka pogadanka na temat obecnej pory roku oraz zwierzątek, które szykują się do przyjścia zimy. Dzieci z wielką radością przygotowały jeżyka, a następnie z ogromną ochotą go pałaszowały. Na do widzenia wyraziły szczere chęci kolejnego spotkania i przygotowania kolejnego deseru.

PSZCZÓŁKI, 11.10.2012MRÓWKI, 10.10.2012ŻABKI, 09.10.2012


 
 

ZAJĘCIA METODĄ DOBREGO STARTU, 10.10.2012

   Aby dobrze wystartować w szkole nasze przedszkolaki rozpoczęły zajęcia Metodą Dobrego Startu. Zajęcia prowadzi bardzo sympatyczna pani Edyta. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały nowy wzór graficzny wokół którego śpiewały, liczyły, rysowały ołówkiem i malowały pędzlem a nawet skakały rytmicznie w woreczkach. We wszystkich tych ćwiczeniach bardzo potrzebna była umiejętność rozróżniania strony lewej i prawej. Pierwsze zajęcia bardzo podobały się naszym milusińskim i wszyscy aktywnie się w nie włączyli. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
 NAGRYWANIE FILMU NA KONFERENCJE DOTYCZĄCĄ PRAW DZIECKA PT. „WESOŁE ZABAWY Z KTOSIEM” – GRUPA ŻABEK, 05.10.2012

   Nasze przedszkole zaproszone zostało do udziału w konferencji na temat praw dziecka organizowanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego z okazji Roku Tadeusza Korczaka. Naszym zadaniem było nagranie filmu na temat wprowadzania dzieci w świat ich praw. Doskonałą okazją do przeprowadzenia zajęć były odwiedziny specjalnego gościa- Ktosia. Biedny ufoludek musiał opuścić swą uciemiężoną planetę i szukać pomocy wśród naszych przedszkolaków. Dzielne Żabki wytłumaczyły mu, że każdy ma swoje prawa, wspólnie stworzyliśmy plakat, który Ktosiek zabrał na swą planetę, aby pomóc pozostałym jej mieszkańcom. Mamy ogromną nadzieję, że się to dało i czekamy na wieści z odległej planety (mimo, że co sprytniejsze przedszkolaki podejrzewają swoje panie o jakiś spisek).
   Konferencja na której szersza publiczność będzie mogła obejrzeć zabawy z naszym nowym zielonym przyjacielem odbyła się 23 października na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.
WYCIECZKA DO MUZEUM IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO „SZTUKA NOWOCZESNA”– GRUPA MRÓWEK, 05.10.2012
 
   W październikowy poranek dzieci z grupy „Mrówek” wraz z wychowawcą wybrały się na wycieczkę do muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Na początku wszystkich przywitała pani przewodnik i zaprosiła do  zwiedzania wystawy obrazów – sztuki nowoczesnej. W sali znajdowało się mnóstwo obrazów, które dzieci mogły podziwiać. Niektóre dzieła były bardzo wesołe i kolorowe i tym samym przyciągały uwagę dzieci, pozostałe zaś były szare i smutne. Jednak wszystkie dzieła zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Po obejrzeniu wystawy dzieciaki zostały zaproszone do wykonania zadań. Jednym z nich było dokończenie kolorowania obrazków. Jak zwykle nasze przedszkolaki z chęcią przystąpiły do wykonania zadań. Wizyta w muzeum była ciekawym doświadczeniem.
KÓŁKO MAŁYCH MIŁOŚNIKÓW BYDGOSZCZY, 03.10.2012

ŻABKI
 
   Drugie spotkanie z cyklu „Kółko Małych Miłośników Bydgoszczy” w grupie „Żabki” odbyło się 3.10.2012r. Temat zajęć brzmiał „Dom moja mała ojczyzna”. Tym razem dzieci rozmawiały z nauczycielem na temat domów, w których mieszkają. Nauczyciel wyjaśnił im pojęcie „ojczyzna”. Sprawdził także, czy każdy przedszkolak zna swój adres zamieszkania. Podsumowaniem zajęć był rysunek na temat „Mój dom”.
  
MRÓWKI
 
   Dnia 3 października odbyło się drugie spotkanie „Kółka Małych Miłośników Bydgoszczy” w grupie „Mrówki”, którego temat brzmiał „Leon Wyczółkowski – kto to taki?” Celem nauczyciela było zapoznanie dzieci z postacią Leona Wyczółkowskiego – dzieci obejrzały zdjęcia słynnego artysty i niektórych jego obrazów, a także dowiedziały się dlaczego jest on ważną postacią dla mieszkańców Bydgoszczy.
 
 


NASI PARTNERZY:

PARTNERZY MEDIALNI: