Jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / ZAJĘCIA DODATKOWE / RELIGIA

RELIGIA

Nauczyciel prowadzący: Ks. Łukasz Boruch
czas zajęć: 30 minut - „Mrówki”
Częstotliwość: raz w tygodniu

Charakterystyka zajęć:
   Wiara religijna jest bardzo ważną częścią życia człowieka oraz stworzonej przez niego kultury. Dobrze jeżeli pomagamy dzieciom już w wieku przedszkolnym poznać podstawowe zagadnienia religijne w domu oraz w kościele. Katecheza dla „zerówki” może stanowić dobre uzupełnienie dla tego wszystkiego, czego dzieci dowiedziały się już w domu.
Przedszkolaki nauczą się rozmawiać o Panu Bogu a także wyrażać uczucia religijne w przedszkolnej wspólnocie. Wspólny śpiew, modlitwa i rozmowa pozwolą maluchom umiejscowić wiarę w szerszym kontekście. Poprzez zabawę, rebusy i kolorowanki a także opowiadania przybliżą się do duchowości
a także poznają metody wyciszenia się i nauczą się czerpać z nich radość. Podczas zajęć dzieci poznają różne sposoby modlitwy osobistej i wspólnotowej, poznają różne opowieści biblijne oraz wartość przebaczenia.

Cele główne i korzyści płynące z zajęć:

I. Codzienne doświadczenia i ich interpretacja w świetle wiary. Dziecko doświadcza miłości Boga w codziennym życiu, wyjaśnia swoje prze- życia w świetle wiary, odkrywa piękno przyrody i otaczającego świata oraz Boga jako jego Dawcę, odkrywa też, kim jest Bóg i buduje Jego prawdziwy obraz.

II. Zainteresowanie tematyką religijną. Dziecko rozwija uzdolnienia oraz kształtuje czynności intelektualne potrzebne w codziennym życiu i dalszej edukacji religijnej poprzez poznanie pierwszych pojęć religijnych i kształtowanie mentalności wiary, a ponadto poznaje Pismo Święte jako słowo Boga.

III. Kontakt z Bogiem w modlitwie i liturgii. Dziecko poznaje istotę modlitwy, rozwija sposoby kontaktowania się z Bogiem; poznaje zwyczaje chrześcijańskie związane z obchodami roku liturgicznego.

IV. Postawa społeczno-moralna. Dziecko buduje podstawy systemu wartości oraz uczestniczy w procesie wychowania moralno-społecznego, poznaje chrześcijańskie pojęcia dobra i zła, odkrywa znaczenie przykazania miłości Boga i bliźniego oraz jego konsekwencje; nabywa i rozwija umiejętności społeczne niezbędne do życia w rodzinie, grupie rówieśniczej i kontaktach z dorosłymi; pogłębia swój związek ze wspólnotą Kościoła i odnajduje w niej swoje miejsce.