Jesteś tutaj: Strona główna / Dla rodziców / PROGRAMY / PROGRAMY GRUPOWE / RUCH TO ZDROWIE

RUCH TO ZDROWIE

Nauczyciel prowadzący:
mgr Aleksandra Kasprzak

Czas zajęć: 20 minut
Grupa: „Pszczółki”
Częstotliwość: raz w tygodniu

Charakterystyka zajęć:
Głównym celem programu jest promocja aktywności ruchowej jako niezbędnego elementu zdrowego stylu życia, zarówno w sferze fizycznej, emocjonalno – artystycznej, jak i umysłowej. Dzieci poprzez sport uczą się się samodzielności, dyscypliny i pracy w grupie. Radość z uprawiania sportu poprawia koordynację ruchową, daje maluchom ogromną frajdę i powoduje, że chętnie się angażują. Najważniejszą rolą kierowanej aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest wykształcenie ogólnej sprawności ruchowej, jako jednego z czynników pozytywnego zdrowia. Istotne jest rozwijanie naturalnych predyspozycji dziecka, w zgodzie z wydolnością i kształtowaniem prawidłowej postawy ciała oraz wychowania do rekreacji.

Cele główne:
  • dostarczenie dzieciom radości,
  • kształtowanie potrzeby podporządkowania się określonym regułom gier i zabaw poprzez ukazywanie negatywnych skutków nieprzestrzegania ustalonych zasad,
  • kształtowanie prawidłowej postawy ciała podczas ćwiczeń i zabaw,
  • stworzenie sytuacji dla rozładowania negatywnych emocji, np. złość, agresja, przez aktywność ruchową,
  • wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu członków drużyny,
  • zachęcanie do aktywnego spędzania czasu i propagowanie różnych form rekreacji,
  • zwiększanie aktywności ruchowej jako stymulatora prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka.
Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach:
  • dziecko kształtuje siłę, zwinność, gibkość oraz koordynację ruchową,
  • dziecko potrafi współpracować w grupie, zespole,
  • dziecko rozwija pozytywne postawy moralne takie jak: ambicja, koleżeństwo, postawa „fair play” podczas rywalizacji sportowej,
  • dziecko rozwija wiarę we własne siły, przełamuje lęki i obawy,
  • dziecko rozwinie poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych podczas ćwiczeń,
  • dziecko współdziała z partnerem w ćwiczeniach i zabawach ruchowych na zasadzie wzajemnej współodpowiedzialności.