Jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / 2013 / 2014 / ZAJĘCIA W RAMACH CZESNEGO / RYTMIKA

RYTMIKA

Nauczyciel prowadzący: mgr Bogumiła Frankowska

Czas zajęć: 15 - 20 minut – „Motylki”, „Biedronki”;
30 - 40 minut – „Pszczółki”, „Mrówki”

Częstotliwość: raz w tygodniu

Charakterystyka zajęć:
Zajęcia wprowadzające dziecko w fascynujący świat muzyki. Muzyka towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Pierwsze zabawy podwórkowe nasycone są już prostymi śpiewankami, rytmicznymi wyliczankami. W wieku przedszkolnym zaczyna się kształtować świadomość muzyczna dzieci, dlatego okres ten ma tak ogromne znaczenie dla rozwoju wrażliwości i uzdolnień muzycznych małych odbiorców. Poza tym, bogactwo przeżyć i doznań związanych z muzyką, znacząco wpływa na wszechstronny rozwój emocjonalny każdego dziecka. Przeżywanie muzyki oraz uczestnictwo w jej tworzeniu, proste muzykowanie i gra na instrumentach, ubogaca duchową sferę życia dziecka, co znacząco wpływa na dalszy jego rozwój.

Cele główne:
  • umożliwienie  kontaktu z szeroko rozumianą muzyką,
  • interdyscyplinarne podejście do tematu z wykorzystaniem różnorodnych metod aktywnych,
  • nauka aktywnego słuchania muzyki oraz inspiracji muzycznych metodą C. Orffa,
  • doskonalenie koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej dzieci,
  • uwrażliwianie na rozmaite formy muzyczne,
  • kształcenie wyobraźni dziecięcej,
  • doskonalenie pamięci muzycznej oraz kreatywności twórczej dzieci,
  • doskonalenie estetyki ruchowej dzieci.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach:
  • dziecko zapozna się z różnorodnymi stylami muzycznymi,
  • dziecko nauczy się gry na różnorodnych instrumentach muzycznych i perkusyjnych,
  • dziecko zapozna się z wybranymi zabawami tanecznymi,
  • dziecko udoskonali swoje kompetencje ruchowe i koordynacyjne,
  • dziecko rozwinie swoją wyobraźnię i poczucie smaku oraz estetyki,
  • dziecko poczuje radość ze wspólnego muzykowania w grupie.