Jesteś tutaj: Strona główna / Dla rodziców / AKCJE / 2017 / 2018 / ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

W kwietniu, z okazji Światowego Dnia Autyzmu, wiele budynków ważnych instytucji „zaświeci” na niebiesko. Kolor ten ma symbolizować solidarność z osobami cierpiącymi na tego typu zaburzenia. Akcji towarzyszy kampania "Polska na niebiesko"- Nie bądź zielony w temacie autyzmu! W kwietniu bądź niebieski!!! Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Autyzm to zaburzenie rozwoju dziecka czyli nieprawidłowe funkcjonowanie we wszystkich obszarach rozwoju. Diagnozowany jest już we wczesnym dzieciństwie i trwa przez całe życie. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Autyzm bywa często nierozpoznany i niezrozumiany, dlatego też wiele osób z otoczenia traktuje dzieci z autyzmem jako niegrzeczne lub źle wychowane. W Polsce wykrywany jest u 1 dziecka na 300.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszym przedszkolu nauczyciele przeprowadzą w grupach prelekcje na temat tego schorzenia. Wykonają tematyczne gazetki ścienne i przedstawią prezentacje multimedialne, które chociaż częściowo przybliżą problem.

Wszystkie podjęte działania będą miały na celu podnoszenie świadomości naszych dzieci
na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Koordynator akcji: mgr Angelika Peplińska