Jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / ZAJĘCIA W RAMACH CZESNEGO / ZABAWY PALUSZKOWE

ZABAWY PALUSZKOWE

Autor programu: mgr Marta Tustanowska

Realizacja: Żabki

Czas zajęć: 10 minut

Częstotliwość: codziennie

Charakterystyka zajęć:
Zabawa jest główną formą aktywności w przedszkolu i najchętniej podejmowaną działalnością przez dzieci. Zabawy paluszkowe towarzyszą nam już od niemowlęctwa. Jak wykazały badania ruchy palców mają wpływ na układ nerwowy, a co za tym idzie na kształtowanie różnych predyspozycji, między innymi zdolności mowy. Zabawy paluszkowe przyczyniają się również do rozwijania orientacji w schemacie własnego ciała, która jest niezwykle ważną umiejętnością, przydatną w życiu codziennym. Ważne, aby już od najmłodszych lat rozwijać tę zdolność u dzieci, dlatego w trakcie zajęć dzieci nauczą się odróżniać prawą i lewą stronę ciała oraz wskazywać części ciała. Treść poznanych wierszy i piosenek pomogą zilustrować przede wszystkim palce, choć przydatne będą też pomoce dydaktyczne zachęcające dzieci do współpracy.

Cele główne:
  • kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała,
  • usprawnianie małej i dużej motoryki,
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • rozwijanie pamięci słuchowej,
  • rozwijanie koncentracji uwagi,
  • wzbogacenie słownictwa,
  • zaspokojenie potrzeb psychicznych i emocjonalnych.